PETA NEDJELJA KROZ GODINU

Prvo čitanje (Job 7, 1-4.6-7)
Kinjim se dok se ne smrkne.

Čitanje Knjige o Jobu

Job progovori:
»Nije li vojnikovanje život čovjekov na zemlji
i dani mu kao dani nadničara?
Kao što trudan rob za hladom žudi
i kao nadničar štono plaću čeka,
mjeseci jada tako me zapadoše
i noći su mučne meni dosuđene.
Liježuć pomišljam: ’Kad li ću ustati?’
A dižuć se: ’Kad ću večer dočekati!’
I tako se kinjim sve dok se ne smrkne.
Dani moji brže od čunka prođoše,
promakoše hitro bez ikakve nade.
Spomeni se: život moj samo je lahor
i oči mi neće više vidjeti sreće!«

Riječ Gospodnja

Otpjevni psalam (Ps 147, 1-6)

Pripjev:
Hvalite Gospodina: on liječi one koji su srca skršena!

Hvalite Gospodina jer je dobar,
pjevajte Bogu našem jer je sladak;
svake hvale on je dostojan!
Gospodin gradi Jeruzalem,
sabire raspršene Izraelce.

On liječi one koji su srca skršena
i povija rane njihove.
On određuje broj zvijezda,
svaku njezinim imenom naziva.

Velik je naš Gospodin i svesilan,
nema mjere mudrosti njegovoj.
Gospodin pridiže ponizne,
zlotvore do zemlje snizuje.
Drugo čitanje (1Kor 9, 16-19.22-23)
Jao meni ako evanđelja ne navješćujem.

Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima

Braćo: Što navješćujem evanđelje, nije mi na hvalu, tà dužnost mi je. Doista, jao meni ako evanđelja ne navješćujem. Jer ako to činim iz vlastite pobude, ide me plaća; ako li ne iz vlastite pobude – služba je to koja mi je povjerena. Koja mi je dakle plaća? Da propovijedajući pružam evanđelje besplatno ne služeći se svojim pravom u evanđelju.
Jer premda slobodan od sviju, sām sebe svima učinih slugom da ih što više steknem. Bijah nejakima nejak da nejake steknem. Svima bijah sve da pošto-poto neke spasim. A sve činim poradi evanđelja da bih i ja bio suzajedničar u njemu.

Riječ Gospodnja

Evanđelje po Marku (1, 29-39)

Ozdravi mnoge koje su mučile razne bolesti.

U ono vrijeme: Pošto Isus iziđe iz sinagoge, uđe s Jakovom i Ivanom u kuću Šimunovu i Andrijinu. A punica Šimunova ležala u ognjici. I odmah mu kažu za nju. On pristupi, prihvati je za ruku i podiže. I pusti je ognjica. I posluživaše im.
Uvečer, kad sunce zađe, donošahu preda nj sve bolesne i opsjednute. I sav je grad nagrnuo k vratima. I on ozdravi bolesnike – a bijahu mnogi i razne im bolesti – i zloduhe mnoge izagna. I ne dopusti zlodusima govoriti jer su ga znali.
Rano ujutro, još za mraka, ustane, iziđe i povuče se na samotno mjesto i ondje se moljaše. Potražiše ga Šimun i njegovi drugovi. Kad ga nađoše, rekoše mu: »Svi te traže.« Kaže im: »Hajdemo drugamo, u obližnja mjesta, da i ondje propovijedam! Ta zato sam došao.« I prođe svom Galilejom: propovijedao je u njihovim sinagogama i zloduhe izgonio.

Riječ Gospodnja

 

Ove nedjelje ono što je važno istaknuti jest Isusova posvećenost drugim ljudima kroz cijeli Njegov život. Prije nego je kretao u novi dan, prvo se pomolio svome Bogu Ocu. A kada je umirao na križu, svoju majku je prepustio u ruke Ivana da njih oboje ne ostanu u osami, već da majka ima sina i da sin ima majku. Par trenutaka prije nego je izdahnuo u ruke Očeve prepustio je duh svoj. Isus je kroz cijelo vrijeme svoga djelovanja radio na tome da prenese svoje riječi na ljude koji su Ga dolazili slušati i pomagao im odriješiti ih bolesti koje su ih mučile i izagnati im zloduhe koje su ih opsjedale. Kroz cijeli svoj život bio je u službi drugoga, da je što je moguće veći broj ljudi usmjeri ka spasenju. Bog Otac Ga je poslao na zemlju, kako bi bio vjeran primjer svim ljudima za sve vijeke, ali ne u oholosti i bezobrazluku, već u poniznosti i služenju, milosrđu i ljubavi.

Međutim, ljudi i danas upadaju u napasti i bivaju zavedeni zlom, jer nisu imali priliku naučiti koji je pravi put kojim trebaju ići ili nisu htjeli slijediti Isusov primjer. Lako je odbaciti sve zapise koji su se do danas prenosili u židovstvu i kršćanstvu, ali ipak nije lagano isključiti savjest i osjećaje koji se rode u svima nama kada učinimo nešto krivo i loše. Takvi osjećaji ostaju dugo vremena na duši i onemogućuju nam da normalno živimo. A to upravo i jest znak da neka viša sila odnosno Bog pokušava doprijeti do našega srca i probuditi u nama ono dobro i lijepo koje nam je darovalo. Darovana nam je tolika bezgranična ljubav i milosrđe, koja ruši granice svakog ljudskog srca i vodi ga k opraštanju i pomirenju, a onda i k spasenju, samo ako to srce otvori svoja vrata. Svaki čovjek u svome životu dobije priliku spoznati da mu život nije besmislen i da je stvoren na ovome svijetu sa svrhom. Bog u svijest svakoga čovjeka šalje svoju zraku, da čovjek shvati kako nije sam i kako je cijeli ovaj život priprema za onaj vječni život u zajedništvu s Njime, samo ako želimo prihvatiti boriti se protiv zla i duhovno jačati. Isus je došao na zemlju prenositi nam riječi spasenja, pomagati nam i pokazati gdje trebamo ići kako bismo slijedili Njegov primjer i jedni drugima bili spremni pomoći, te tako zavrijediti vječno spasenje.

 

Marija Vračević